Walka z grzybem na ścianach po osuszeniu

Aby grzybowa formacja pojawiła się w pomieszczeniu mieszkalnym, muszą się zbiec dwa czynniki: wysoka wilgotność i ciepło. Źródłem ich egzystencji jest wilgoć. Jeśli w domu lub mieszkaniu jest wilgotno, pojawienie się szkodliwych mikroorganizmów to kwestia czasu. Wysoka wilgotność w pomieszczeniu mieszkalnym może być spowodowana kilkoma przyczynami:

  1. Zalanie. Jeśli w domu pękają instalacje (rury wodociągowe, grzewcze, wodne ogrzewanie podłogowe, odpływowe), pomieszczenia szybko wypełniają się wodą. Jednak samo usunięcie nadmiaru płynu nie wystarczy, ponieważ bardzo szybko wsiąka ona w pokrycia dekoracyjne, a następnie w betonowe lub ceglane ściany, stropy. Przy tym wilgoć może na długo zatrzymywać się w materiałach, powodując pojawienie się grzybów i pleśni.
  2. Prace remontowe. Zazwyczaj podczas prowadzenia remontu kapitalnego używa się wielu mieszalników budowlanych na bazie wody (tynki, szpachlowanie, cementowa zaprawa do wylewki podłogowej, różne kleje do kafelków, materiały do budowy ceglanych ścian, itp.). Jeśli ich nie wysuszymy lub naruszymy zalecaną technologię suszenia, mogą stać się przyczyną wilgoci. Na przykład, nie wysuszony wylewka jest pokryta podłogowym pokryciem. Woda z niej nie ucieka nigdzie, ponieważ brak odpowiedniej wymiany powietrza do jej parowania. W rezultacie wilgotność w pomieszczeniu wzrasta, co niesie za sobą różne nieprzyjemne konsekwencje, począwszy od pęcznienia laminatu, a kończąc na pleśni na ścianach.
  3. Mokre materiały budowlane. Jeśli podczas budowy robotnicy nieodpowiednio traktowali warunki przechowywania materiałów budowlanych, prawdopodobnie będziesz musiał zmierzyć się z konsekwencjami ich nieuczciwości. A te konsekwencje objawią się właśnie w grzybie na ścianach. Mokry izolator termiczny, izolacja akustyczna, itp. staną się źródłem rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego wilgotne materiały należy koniecznie wysuszyć.
  4. Naruszenie izolacji hydroizolacyjnej. Jeśli w domu naruszona jest izolacja hydroizolacyjna dachu lub fundamentu, nadmierna wilgoć jest nieunikniona. Sezonowe opady, podtopienia wodami gruntowymi, topnienie śniegu będą stale prowokować wnikanie wilgoci do pomieszczeń mieszkalnych. Jednak samo osuszanie w takiej sytuacji nie pomoże. Wcześniej należy wyeliminować problemy z izolacją hydroizolacyjną, a dopiero potem przeprowadzić suszenie.

Jakie niebezpieczeństwa niesie pleśń na ścianach

Niebezpieczeństwo tych mikroorganizmów tkwi w sporach, które wydzielają. Spory są niewidoczne dla ludzkiego oka i bardzo lekkie, dlatego bez problemu przenoszą się razem z masami powietrza. Docierając do błon śluzowych oczu, dróg oddechowych, układu trawiennego, wywołują reakcje alergiczne o różnym stopniu ciężkości.

Alergia może objawiać się w postaci kaszlu, kichania, swędzenia skóry, zaburzeń trawienia itp. Szczególnie niebezpieczne jest długotrwałe działanie grzybowych toksyn. Mogą one prowadzić do poważnych chorób, zwłaszcza u dzieci z niedojrzałym układem odpornościowym oraz u osób starszych.

Mikrotoksyny gromadzą się w organizmie i mogą przenikać do mózgu, powodując poważne powikłania, włącznie z tworzeniem się nowotworów. Do mniej niebezpiecznych, ale również nieprzyjemnych objawów działania grzyba, należą różne choroby skóry. Szczególnie często występują one, gdy grzyby rozwijają się w łazience, gdzie człowiek stale kontaktuje się z powierzchniami podczas czynności higienicznych.

Działanie grzybowych toksyn jest szkodliwe nie tylko dla człowieka, ale także dla zwierząt domowych. Często to zwierzęta domowe pierwsze odczuwają negatywne skutki pojawienia się grzybów i pleśni. Ich samopoczucie pogarsza się, pojawiają się problemy z oddychaniem, występuje nietypowe zachowanie. Dla dobra swojej rodziny i ukochanych zwierząt, działaj jak najszybciej. Grzyb jest bardziej niebezpieczny, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, dlatego lepiej nie pogłębiać problemu.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia skutków oddziaływania wilgoci jest pojawiający się grzyb i unoszące się w powietrzu zarodniki. I kiedy wydaje się, że najgorsze widać gołym okiem, tak naprawdę skalę zagrożenia pokazuje dopiero lampa UV. Nieźle, nie? Dlatego zawsze naszym klientom powtarzamy, że po zalaniu osuszanie jest konieczne. A po osuszeniu ścian najlepiej wykonać odgrzybianie poprzez ozonowanie, aby pozbyć się tego, czego gołym okiem nie widać, a co zagraża naszemu zdrowiu.
Masz takie plamy na ścianie? Nasi specjaliści HydroLokator pomogą zidentyfikować przyczynę i przeprowadzą skuteczne osuszanie i odgrzybianie.
Działamy w Krakowie, Katowicach, Częstochowie, Warszawie, Wrocławiu, Kielcach, Poznaniu oraz w Gdańsku!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *